• O materskej škole

•                                                                ... Život sa tvorí tu a teraz,

podobne ako budúcnosť.

Nie je tu čakáreň,

rovnako ako ani náš život nemá reprízu.

Je to vždy premiéra

a záleží na nej.

Tak, ako záleží na tom, aby človek

ostal vždy človekom.

...

M. Zelina

• Hlavný cieľ

• výchovy a vzdelávania v materskej škole je dosiahnutie optimálnej kognitívnej, senzomotorickej a sociálno-citovej úrovne ako základu pre školské vzdelávanie v základnej škole a pre život v spoločnosti.

Všeobecnými cieľmi výchovy a vzdelávania v materskej škole sú:

• zlepšovať sociálnu aktivitu dieťaťa a napĺňať potrebu sociálneho kontaktu s rovesníkmi i s dospelými,
            • uľahčovať dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené – inštitucionálne, školské prostredie,
            • podporovať vzťah dieťaťa k poznávaniu a učeniu,
            • podporovať rozvoj individuálnych spôsobilostí dieťaťa,
            • sprostredkovať základy verejnej kultúry a rozvíjať u dieťaťa dimenzie školskej spôsobilosti, aby sa ľahko adaptovalo na následné primárne vzdelávanie,
            • umožňovať dieťaťu napĺňať život a učenie prostredníctvom hry, priamej skúsenosti a aktívneho bádania,
            • uplatňovať a chrániť práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a ďalšími partnermi s rešpektovaním potrieb dieťaťa a vytvárania podmienok pre blaho všetkých detí.
          • VLASTNÉ ZAMERANIE ŠKOLY

• Materská škola ponúka okrem základných oblastí rozvoja aj špecifické, ktoré vychádzajú z podmienok školy a rozvíjajú okrem iných aj gramotnosť: pohybovú a environmentálnu s rešpektovaním vekových osobitostí dieťaťa a zameraním hlavne na zážitkové učenie. Naša materská škola je miestom, kde deti získavajú mnoho informácií o histórii, minulosti, zvykoch a tradíciách našich predkov, ktoré si po celé roky uchovali svoje čaro a jedinečnosť. Naším zámerom je sprostredkovať deťom svet tradícií a ľudových zvykov prostredníctvom zážitkového učenia, čiže cez všetky zmysly. Pre deti je najbližšie poznávanie ľudovej kultúry cez zvyky a tradície regiónu, cez poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, prísloví, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok, povestí, ľudovej piesne, tanca, ľudových krojov a pod. Ľudové zvyky a tradície sú významným prvkom mravnej a estetickej výchovy a prostriedkom na rozvíjanie talentu vo všetkých druhoch umenia. Prostredníctvom zážitku vedieme deti k spoznávaniu našej obce  Čajkov a jej histórie, približujeme a oživujeme zvyky a tradície, ktoré vyvierajú z našej bohatej minulosti a podstaty našich vlastných koreňov.