Naša škola sa rozhodla iniciovať pilotný projekt zameraný na oživenie a propagáciu čiľejkárskej kultúry medzi žiakmi. Tento projekt, nazvaný "Spoznaj náš čiľejkársky región" je určený na prehlbovanie vedomostí o miestnej histórii a tradíciách, podporu kultúrneho povedomia a zapojenie žiakov do aktivít, ktoré zvýrazňujú jedinečnosť nášho regiónu.
Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o histórii, tradíciách a zvykoch čiľejkárskeho regiónu medzi žiakmi, poskytnúť príležitosti pre žiakov aktívne sa zapojiť do kultúrnych podujatí a tvorivých dielní, naučiť žiakov tradičné remeselné techniky a zvyky prostredníctvom praktických workshopov. Ďalej sme chceli vytvoriť most medzi školou a miestnou komunitou, čím by sa posilnila vzájomná spolupráca a podpora.
Projekt sme realizovali v niekoľkých krokoch:
Širokou škálou vzdelávacích aktivít, ktoré pomôžu žiakom lepšie pochopiť a oceniť kultúrne dedičstvo čiľejkárskeho regiónu. V rámci hodín dejepisu, geografie , literatúry, hudobnej výchovy a výtvarnej výchovy prostredníctvom špeciálnych lekcií zameraných na históriu a kultúru regiónu.
Tvorivé dielne a workshopy sú neoddeliteľnou súčasťou projektu. Pozvali sme do školy Ing. Máriu Petrovičovú. Pani Petrovičová prijala naše pozvanie na besedu, kde sa podelila o svoje bohaté skúsenosti a hlboké znalosti o tejto jedinečnej kultúrnej tradícii - šitie krásnych, bohatých, čiľejkárskych krojov. Pani Petrovičová začala besedu krátkym úvodom o histórii čiľejkárskych krojov. Vysvetlila, že kroje nie sú len oblečením, ale aj dôležitým symbolom kultúrnej identity regiónu. Každý kroj rozpráva príbeh o svojom pôvode, o ľuďoch, ktorí ho nosili, a o udalostiach, ktorých boli svedkami. Po úvodných slovách nasledovala prezentácia rôznych čiľejkárskych krojov. Pani Petrovičová priniesla niekoľko exemplárov, ktoré starostlivo uchováva vo svojej dielni. Žiaci i pedagógovia mali možnosť vidieť detailne vyšívané košele, sukne, zástery a čepce. Každý kúsok bol precízne zdobený tradičnými vzormi a farbami, ktoré sú charakteristické pre náš región. Jednou z najzaujímavejších častí besedy bolo rozprávanie o procese tvorby kroja. Pani Petrovičová podrobne popísala jednotlivé kroky od výberu materiálu, cez vzory a techniky výšivky, až po konečné zhotovenie. Žiaci sa dozvedeli, že výroba jedného kroja môže trvať aj niekoľko mesiacov, keďže každý kúsok je ručne vyrobený s veľkou starostlivosťou a precíznosťou. Počas besedy mali žiaci možnosť klásť otázky. Zaujímali sa o rôzne aspekty tradičného šitia, význam jednotlivých vzorov a symbolov. Pani Petrovičová ochotne odpovedala a podelila sa o svoje skúsenosti, čo ešte viac prehĺbilo záujem žiakov o túto tému.
V rámci pilotného projektu "Spoznaj náš čiľejkársky región" sme mali tú česť privítať aj pani Jaroslavu Majerníkovú, našu školskú kulinársku kuchárku , ktorá nám predviedla prípravu tradičného čiľejkárskeho jedla - " perke". Zaujímavý a tradičný recept je jedným z pilierov čiľejkárskej kuchyne a obľúbeným jedlom v našom regióne. Táto udalosť bola súčasťou našej snahy oživiť a predstaviť kultúrne dedičstvo našim žiakom prostredníctvom zážitkového učenia. Žiaci nielenže sledovali, ako sa "perke" pripravujú, ale si ich aj sami vyskúšali pripraviť. Každá skupina žiakov dostala bochník pripraveného cesta a postupovala podľa inštrukcií pani kuchárky. Ukážka prípravy tohto jedla bola nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Tento deň bol ešte výnimočnejší, pretože sme mali tú česť privítať na pôde našej školy bývalú žiačku JUDr. Máriu Valachyovú. Pani Valachyová vyjadrila svoje nadšenie a radosť z návratu do školy, kde kedysi študovala, a ocenila snahu školy uchovávať a šíriť kultúrne dedičstvo regiónu. V popoludňajších hodinách sa vareniu tradičných jedál venovali deťom aj pani vychovávateľky v ŠKD.
Pilotný projekt "Spoznaj náš čiľejkársky región" pokračoval v našej škole s veľkým úspechom. Súčasťou projektu bola aj jedinečná udalosť, kde žiaci i pedagógovia prišli do školy oblečení v tradičných čiľejkárskych krojoch alebo mali na sebe prvok z kroja. V deň udalosti škola ožila pestrými farbami a bohatými vzormi tradičných krojov. Žiaci i pedagógovia boli nadšení a hrdí na svoje oblečenie, čo vytvorilo radostnú a slávnostnú atmosféru. Mnohí mali na sebe kompletné kroje, zatiaľ čo iní zvolili doplnky ako širáky, šatky či vyšívané blúzky, lipitky či rôzne stužky.
Jeden celý deň v Leviciach bol venovaný vystúpeniam rôznych folklórnych súborov, ktoré predstavili tance, piesne a hudbu typické pre náš región. Zúčastnili sa i naši žiaci, ktorých na akordeóne doprevádzala Mgr. Lucia Valachovičová. Žiaci boli fascinovaní pestrofarebnými krojmi a energickými vystúpeniami.
I zvedavé Lienky v našej materskej škole mali možnosť spoznávať tradície a zvyky nášho čiľejkárskeho regiónu. Navštívila ich pani Adrika Hlbočanovái v tradičnom čajkovskom kroji. Deti mali možnosť sa porozprávať o kroji, ako sa každá časť kroja nazýva, kto ju nosil, a na aké príležitosti. Deti sa dozvedeli, že v našej obci je dielňa na tvorbu krásnych krojovaných bábik. Taktiež navštívili múzeum v obci, kde mali možnosť sa naživo oboznámiť s históriou našich predkov.
Počas priebehu pilotného projektu sme zaviedli originálnu iniciatívu – nahradili sme bežnú melódiu zvonenia v našej škole regionálnymi piesňami. Pri príprave tejto iniciatívy sme starostlivo vybrali niekoľko tradičných piesní, ktoré sú charakteristické pre náš región. Myslím si, že každá melódia priniesla do školskej atmosféry kúsok čiľejkárskej kultúry.
Pilotný projekt "Spoznaj náš čiľejkársky región" je dôležitým krokom k tomu, aby sme uchovali a oživili kultúrne dedičstvo nášho regiónu. Prostredníctvom vzdelávacích aktivít, tvorivých dielní a spolupráce s miestnou komunitou projekt nielenže posilní kultúrnu identitu žiakov, ale tiež podporí miestnu kultúru a tradície pre budúce generácie. Tento projekt je príkladom toho, ako môže škola zohrávať kľúčovú úlohu v zachovaní a propagácii kultúrneho dedičstva. Pevne veríme, že všetky aktivity obohatili školské prostredie a poskytla žiakom cenné vzdelávacie zážitky. Tešíme sa na ďalšie kroky v rámci projektu, ktoré budú pokračovať v podpore kultúrneho dedičstva a komunitného povedomia.
PaedDr. Alena Miškovičová