Poslednú nedeľu pred Veľkou nocou, ktorá sa nazýva Smrtná nedeľa, bolo zvykom rozlúčiť sa so zimou. Sprievod dievčat vynášal figurínu Morenu oblečenú v ženských šatách, ktorá predstavovala zimu, aby ju pri potoku zapálili a následne ju v ňom utopili. Tým sa zbavili zimy a chorôb, aby už mohla prísť jar.
Nasledujúca nedeľa, nazývaná Kvetná nedeľa, bola oslavou príchodu jari. Touto nedeľou sa začínajú najvýznamnejšie kresťanské sviatky - Veľká noc.
Keď všetko navôkol začínalo rozkvitať, ľudia oslavovali zrod nového života.
Medzi prvými rozkvitajúcimi rastlinami sú takzvané bahniatka. Bolo zvykom si ich na Kvetnú nedeľu požehnané priniesť do domu. Tento zvyk mal zabezpečiť ochranu rodiny, zvierat i úrody. Gazdiné nimi obkladali kríže, trámy vstupu do domu, prikladali ich napríklad i k obiliu či zemiakom na sadenie, pre bohatú úrodu a taktiež ich dávali zvieratám, aby boli zdravé.
My sme si s deťmi z materskej školy tieto tradície pripomenuli. Utopili sme Morenu a naším spevom potešili pani riaditeľku i pána starostu so zamestnancami ObÚ. Zaspievali sme im pieseň o Kvetnej nedeli a popriali požehnané veľkonočné sviatky.
Význam týchto obyčajov pre našich predkov prišiel deťom do materskej školy priblížiť etnograf - pán Hudec. Deti si mohli vyskúšať viazanie stúh na rozkvitnuté vetvičky, pletenie prútov, vynášanie Moreny a ďalšie zaujímavé zvyky. Pripomenuli sme si mnohé zvyky a tradície, ktoré našim predkom symbolizovali cykly a zmeny v prírode.
Deti sa tak mohli oboznámiť, ako sa žilo v minulosti.
Mgr. Miroslava Harmanová